face

Doç. Dr. M. Necati DemiR

Göz Hastalıları Uzmanı

Transkorneal Elektrik Stimülasyonu (TES) terapisi retinanın dejeneratif hastalıklarında (Retinitis Pigmentosa, Stargardt, Koni Distrofisi, Best Vitelliform Distrofi vb.), travmatik ve iskemik optik sinir hasarlarında, retina santral ve dal arter tıkanıklılkları tedavisinde kullanılabilmektedir.

Halk arasında tavuk karası hastalığı olarak da bilinen Retinitis pigmentosa (RP) yaklaşık her 4000 insandan birini etkileyen en yaygın kalıtımsal retina hastalığıdır. Retina hücrelerinde giderek tahribata yol açan bu hastalık yıllar içerisinde hastanın görme alanında daralmaya neden olmaktadır. Retina periferinden başlayan hastalık, zaman içerisinde merkezi görmeyi de bozarak hastada tünel görme dediğimiz dar bir görme alanı ile sonuçlanmaktadır. 

Elektrik uyarımı terapisi bu hastalıktaki ve gerekse diğer bazı retina dejenerasyonlarındaki kullanımı; retinadaki büyüme faktörlerinin serbest kalmasını sağlayarak retina hasarının geciktirilmesinin sağlaması esasına dayanmaktadır. Terapi retina sinir hücrelerini koruyarak hastalığın ilerlemesini yavaşlatmaktadır. Gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda bu terapi ile görme alanı kayıplarının ve retina hücrelerinin fonksiyonlarının düzeltilebildiği hastalara uygulanan testlerle gösterilmiştir. Bu terapinin en önemli özelliklerinden bir tanesi de hastanın bir süre sonra bu terapiyi evde uygulayabilme şansının olmasıdır. 

Okuvision (elektriksel uyarı) terapisi hastaya zarar vermeyen kolay uygulanabilir güvenli bir yöntemdir. Tedavi haftalık yarım saatlik uygulamalar şeklinde yapılmaktadır. Kliniğimizde bu terapi öncesinde kapsamlı bir göz muayenesi yapıldıktan sonra, hastaya yapılacak olan  elektroretinografi (ERG), görme alanı (GA), optik kohorens tomografi (OKT) tetkikleri neticesine göre terapi kararı verilmektedir. Uzun süre sonra RP ve benzeri retina hastalıklarında böyle bir terapinin yer bulması sevindirici olmakla birlikte; terapinin özellikle erken ve orta dönem, görme alanı kaybı az olan hastalarda daha etkin olduğu unutulmamalıdır. 

 Doç.Dr.M.Necati DEMİR